7 jesiennych aktywności, które musisz wypróbować ze swoim Dzieckiem

Jesień to niezwykle urokliwa pora roku, obfita w złoto, czerwień czy pomarańcz. Chociaż kojarzona jest często z zadumą oraz nostalgią, to może napełnić Nas radością i szczęściem.

“Spokojne przechodzenie jesieni w zimę wcale nie jest przykrym okresem. Zabezpiecza się wtedy różne rzeczy, gromadzi się i chowa jak największą ilość zapasów. Przyjemnie jest zebrać wszystko, co się ma, tuż przy sobie, możliwie najbliżej, zmagazynować swoje ciepło i myśli i skryć się w głębokiej dziurze, w samiutkim środku, tam gdzie bezpiecznie, gdzie można bronić tego, co ważne i cenne, i swoje własne”

- Tove Jansson, „Dolina Muminków w listopadzie”

Pragniemy przedstawić Wam listę 7 jesiennych aktywności, dzięki którym Ty i Twoje Dziecko spędzicie razem niezapomniane chwile podczas jesienny dni:

I Jesienny spacer

Wyrusz ze swoim dzieckiem na spacer w poszukiwaniu jesieni, pozbierajcie wspólnie najładniejsze liście, kasztany i żołędzie, które później będziecie mogli użyć do prac plastycznych.

II Grzybobranie

To wspaniała okazja na zapoznanie się z florą oraz fauna danego regionu. Pamiętajmy, jednak aby kontrolować jakie grzyby zbiera Wasze Dziecko, na bieżąco tłumaczyć im dlaczego nie powinny zbierać niektórych gatunków.

III Tworzenie ozdób z darów jesieni

Wspólnie ze Swoją Pociechą możecie stworzyć korale z jarzębiny, ludziki z kasztanów czy artystyczne kolaże z użyciem kolorowych liści. To doskonały sposób na poprawę umiejętności motorycznych, pobudzenie kreatywności, a przede wszystkim na dobrą rodzinną zabawę.

IV Wspólne gotowanie potraw sezonowych

Wyruszcie w jesienną podróż kulinarną, stwórzcie wspólnie dania na bazie dyni, bakłażana, buraków, cukinia czy cykorii. Zabawa gwarantowana!

V Odwiedzenie farmy dyń lub festiwalu dyni

Dynia to wyjątkowe warzywo bogate w witaminy i minerały. To zdecydowanie jedno z najpopularniejszych warzyw jesiennych. Każdego roku dynia jako królowa jesieni obchodzi swoje celebracje.

We Wrocławiu każdego roku organizowany jest Dolnośląski Festiwal Dyni, gdzie jury rozpatruje dynie w kategoriach na największą, najsmaczniejszą i najdziwniejszą dynię. Oprócz konkursu organizowane są także warsztaty dla dzieci, plener plastyczny czy duży kiermasz. Festiwal to doskonały sposób na rodzinną rozrywkę!

Jeżeli nie macie możliwości uczestnictwa w festiwalu, warto jest odwiedzić farmy dyń, które można znaleźć w okolicach Warszawy, Gdańska czy Krakowa.

VI Poszukiwanie i obserwacja jeży

Poszukiwanie jeży to zajęcie, które może umilić Wam jesienne spacery. Odwiedźcie pobliski park lub las i wypatrujcie tych małych stworzeń. Swoje obserwacje możecie zapisać w przygotowanym przez Was notatniku na tę specjalną okazję.

VII Tworzenie bukietów jesiennych 

Bukiet jesienny to wspaniała ozdoba mieszkania, którą Ty i Twoje Dziecko możecie wykonać razem w prosty sposób. Do przygotowania bukietu oprócz liści w różnych barwach możecie też użyć zasuszonych kwiatów, a jako wazonu dyni. Jesienny klimat w mieszkaniu gwarantowany!